Edustajisto

Opiskelijakunnan ylintä päätäntävaltaa käyttää 25-henkinen edustajisto. Edustajisto koostuu jokavuotisissa edustajistovaaleissa valituksi tulleista opiskelijoista, jotka voivat kuulua johonkin vaaliliittoon. Edustajistovaalit järjestetään loka-marraskuussa. Äänioikeutettuja ovat kaikki opiskelijakunnan jäsenet.

Edustajistolla on vain päätäntävalta, toimeenpanovalta on hallituksella. Edustajiston tehtäviin kuuluu mm. opiskelijakunnan hallituksen valitseminen ja opiskelijakunnan poliittisten linjojen päättäminen.

Vuoden 2017 edustajiston vaaliliitot ja jäsenet

Puheenjohtaja

Outi Häkkinen (Vaaliliitto ”Metropolian tradenomiopiskelijat – METRO”)

Varapuheenjohtaja

Valtteri Kukkola (Vaaliliitto ”Uudenmaan insinööriopiskelijat – UIO”)

Kupla

Nea-Maria Törmänen
Niklas Tilli
Atte Lainejoki
Mira-Pauliina Puhakka
Sanni Laitila

Elina Kynnysmaa (varajäsen)
Susanna Ronkainen (varajäsen)
Maria Jokinen (varajäsen)
Veera Nurminen (varajäsen)

Metropolian tradenomiopiskelijat – METRO

Outi Häkkinen
Niko Tiranis
Eetu Kauppila
Onay Sari

Jasmin Oinonen (varajäsen)
Maria Gopkalo (varajäsen)
Tomi Kolu (varajäsen)
Aku Kajan (varajäsen)

Metropolian Vihreä Vasemmisto – MeViVa

Silva Loikkanen
Samuel Drake

Eliisa Alatalo (varajäsen)

PUNAINEN LISTA – PULI

Jaana Tiiri (varajäsen)
Sonja Pääsukene (varajäsen)

Super SOTE

Nelli Pihlasviita
Janina Kallio
Sara Suni
Valtteri Markula

Lilli Laamanen (varajäsen)
Sonja Tervala (varajäsen)
Jessica Salmivuori (varajäsen)
Aki Nieminen (varajäsen)

Uudenmaan Insinööriopiskelijat – UIO

Anton Pehkonen
Tuulikki Kujanpää
Valtteri Kukkola
Helmi Hämeri
Santeri Lindewall
Mikko Pietikäinen
Jenna Lindroos
Jere Savela
Tero Hakala
Riikka Veijalainen

Jani Tuominen (varajäsen)
Petra Peura (varajäsen)
Pauli Kauppinen (varajäsen)
Antti Kokkonen (varajäsen)
Ville Sutinen (varajäsen)
Suvi Napola (varajäsen)
Aleksi Pukonen (varajäsen)
Miihkali Härkönen (varajäsen)
Lauri Karhunen (varajäsen)
Larri Myllymäki (varajäsen)

Vuoden 2016 edustajiston vaaliliitot ja jäsenet

Puheenjohtaja

Miihkali Härkönen (Uudenmaan Insinööriopiskelijat UIO – UIO)

Varapuheenjohtaja

Iman Tuulenvirta (Vihreä Lista – MeVi)

Hyviä Päätöksiä Pointin Ytimestä – HyPPY

Jyri Lehtimäki
Tiia-Maria Luukko
Lilli Laamanen
Essi Miettinen

Metropolian Tradenomiopiskelijat – Trombi

Tomi Kolu
Eetu Kauppila
Kaisa Nauska
Katja Palovaara (varajäsen)
Mari Hallikainen (varajäsen)
Jaana Paju (varajäsen)
Aku Kajan (varajäsen)

Metropolian Vihreä Vasemmisto – MeViVa

Silva Loikkanen

Kulttuurin Kupla – Kupla

Pekka Löhönen
Mira-Pauliina Puhakka
Iris Flinkkilä
Jussi Mäkinen
Noora Jääskeläinen (varajäsen)

Punainen lista – PuLi

Jemi Heinilä
Sonja Pääsukene (varajäsen)
Aap Merisalu (varajäsen)
Atte Lainejoki (varajäsen)
Noora Kääriäinen (varajäsen)

Uudenmaan Insinööriopiskelijat UIO – UIO

Anton Pehkonen
Topi Penttilä
Miihkali Härkönen
Antti Niittyoja
Noora Virta
Elina Kuivinen
Mila Viksilä
Joni Öberg
Antti Kokkonen
Jussi Nordberg
Miikka Kalke
Antti Leppänen (varajäsen)
Suvi Savilaakso (varajäsen)
Eemeli Nurkka (varajäsen)
Henri Taussi (varajäsen)
Tero Paavilainen (varajäsen)
Niko Vuoriola (varajäsen)
Riku Mäntysalo (varajäsen)

Vihreä lista – MeVi

Iman Tuulenvirta
Outi Häkkinen (varajäsen)
Cesilia Kivelä (varajäsen)

 

Vuoden 2015 edustajiston vaaliliitot ja jäsenet

Puheenjohtaja

Lauri Karhunen (Uudenmaan Insinööriopiskelijat UIO – UIO)

Varapuheenjohtaja

Emmi Paajanen (Metropolian Tradenomiopiskelijat – Trombi)

Helsingin Tekniikan Omistajat – AWESOMENESS list of Metropolia – HTO/AWESOME

Janne Lindh
Juuso Jalava (varajäsen)
Suvi Savilaakso (varajäsen)

Kulttuurialan Opiskelijat – KO

Noora Nietosvuori
Pekka Löhönen
Emma Kataja
Varpu Nieminen
Laura Kyntölä
Aap Merisalu
Auski Päiväläinen
Iris Flinkkilä
Outi Häkkinen (varajäsen)
Noora Kääriäinen (varajäsen)
Petri Hänninen (varajäsen)
Noora Kauppila (varajäsen)
Jemi Heinilä (varajäsen)
Pirita Paananen (varajäsen)

Leppävaaran toivo – Lepuski 4ever!

Anna Hurtta
Ilppo Piiroinen (varajäsen)

Metropolian Oikeat – #MetropolianOikeat

Miikka Tanhua (varajäsen)
Katri Manninen (varajäsen)

Metropolian Tradenomiopiskelijat – Trombi

Emmi Paajanen
Tomi Kolu
Jaana Paju
Jani Nieminen
Nelli-Maria Rantala (varajäsen)
Satu Väike (varajäsen)
Tero Toivanen (varajäsen)

Rakkaudesta sosiaali- ja terveysalaan! – SOTE

Pipsa Lahtinen
Tiia-Maria Luukko
Veera Juurikka
Essi Miettinen
Katariina Kausamo (varajäsen)
Venla Törrönen (varajäsen)
Johanna Laine (varajäsen)
Miika Rokka (varajäsen)

Uudenmaan Insinööriopiskelijat UIO – UIO

Jusri Hassanein
Topi Penttilä
Lauri Karhunen
Vellu Wirta
Elina Kuivinen
Jussi Toivanen
Antti Leppänen (varajäsen)
Miihkali Härkönen (varajäsen)
Satu Halkola (varajäsen)
Niko Vuoriola (varajäsen)
Jussi Tynkynniemi (varajäsen)
Antti Kokkonen (varajäsen)
Niklas Dahl (varajäsen)

Sitoutumattomat

Adi Kelakar

 

Vuoden 2014 edustajiston vaaliliitot ja jäsenet

Puheenjohtaja

Jemi Heinilä (Kulttuurialan opiskelijat – Culture Club)

Varapuheenjohtaja

Miikka Tanhua (Metropolian Oikeat)

Helsingin Tekniikan Omistajat – HTO

Mikko Orasuo
Touko Lankila
Miikka Jukkola
Tiia Harjumaaskola
Tommi Mäkinen
Joonas Holopainen
Viivi Karhinen (varajäsen)
Mikko Haapanen (varajäsen)
Karoliina Sivén (varajäsen)
Teemu Onnela (varajäsen)
Anton Heikkilä (varajäsen)

Kulttuurialan opiskelijat – Culture Club

Emma Kataja
Mira Simisö
Noora Kääriäinen
Niklas Iisakkila
Pirita Paananen (varajäsen)
Stella Haponen (varajäsen)

Metropolian Oikeat

Jusri Hassanein
Jari Nuutinen
Anton Silvo
Jukka Lähetkangas (varajäsen)

Leppävaaran opiskelijat – Lepuski 4ever

Ilppo Piiroinen
Noora Pulli
Tea Määttänen
Eeva Haataja (varajäsen)
Martti Leino (varajäsen)
Limmu Virtanen (varajäsen)
Joakim Korhonen (varajäsen)

Talouden Ammattilaiset – TA

Senni Raunio
Tero Toivanen
Satu Väike (varajäsen)

Terveys- ja hoitoalan vaaliliitto – TEHOhoito

Katariina Kausamo
Jouni Lindh
Miisa Reunama (varajäsen)

Uudenmaan Insinööriopiskelijat – UIO

Matti Cedervall
Antti Leppänen
Juho Palviainen (varajäsen)

Vihreä lista

Aleksi Nenonen

Puron Rakentajat – PR

Lauri Karhunen (varajäsen)

Sitoutumattomat

Iris Flinkkilä (varajäsen)

 

Vuoden 2013 edustajiston vaaliliitot ja jäsenet

Puheenjohtaja

Jari Nuutinen (Estynyt 30.3.2013 saakka)

Varapuheenjohtaja

Jere Koponen

Tehohoito

Sanni Arokoski
Linda Kinnunen
Antti Elolähde
Jouni Lindh
Venla Törrönen
Jukka Kumpulainen

ULI-ULI lisää innovaatioita

Viivi Karhinen
Sanna Tupamäki
Eero Halonen
Alisa Kemppainen
Sameli Kesto
Mikko Haapanen

Vanhat ja väsyneet

Kiira Kallio
Eija Korkeakangas
Jukka Lähetkangas

Demarit, Vihreät ja sitoutumattomat vasemmistolaiset

Tiina Vesa
Heli Saikko
Aleksi Nenonen
Joni Vainikainen

Terttiyms.

Martti Leino

Pyörremyrsky!

Niko Vuoriola
Hannes Jesar