METKA nimeää vuosittain useita kymmeniä opiskelijaedustajia. Haku tutkinto-ohjelmien neuvottelukuntien opiskelijaedustajaksi ensi vuodelle on nyt auki!
Tutkintojen neuvottelukunnat ovat henkilöstön ja työelämän edustajien muodostamia elimiä, joiden tarkoitus on kehittää koulutuksen työelämävastaavuutta ja laatua. Opiskelijaedustaja toimii opiskelijoiden ja henkilöstön yhdyssiteenä. Opiskelijaedustajat tuovat opiskelijoiden näkemyksiä ja tarpeita esiin Metropolian päätöksenteossa. Neuvottelukunnissa käsitellään myös esimerkiksi opetussuunnitelmien muutokset. Toimikausi on yksi kalenterivuosi ja METKA kouluttaa valitut opiskelijaedustajat tehtävään.
Neuvottelukunnat tapaavat 1-4 kertaa vuodessa, joten tehtävä sopii kiireisemmällekin opiskelijalle. Toiminnasta on myös mahdollista hakea opintopisteitä, mikäli osallistuu aktiivisesti neuvottelukunnan toimintaan ja METKAn järjestämiin koulutuksiin ja opiskelijaedustajajaoston tapaamisiin.
Haku tutkintojen neuvottelukuntiin on käynnissä 3.11.-30.11.2025. Valinnat tekee METKAn hallitus haun päättymistä seuraavassa kokouksessa 1.12.2025. Hakijoilla on mahdollisuus esittäytyä kokouksessa.
Siis mikä neuvottelukunta?
Tutkintojen neuvottelukunnat ovat Metropolian henkilöstön ja työelämän edustajien muodostamia elimiä, joiden tarkoitus on kehittää koulutuksen työelämävastaavuutta ja laatua. Edellä mainittujen osallistujien lisäksi oleellisessa osassa ovat opiskelijaedustajat, jotka tuovat tätä hyvin tärkeää, opiskelijan näkökulmaa mukaan kokouksiin ja päätöksentekoon. Neuvottelukunnat tapaavat 1-4 kertaa vuodessa.
Sovinko minä opiskelijaedustajaksi?
Kyllä! Sinun ei tarvitse olla kokenut opiskelija-aktivisti tai koulutuspolitiikan osaaja. Riittää, että olet kyseisen tutkinnon opiskelija! Tuot kokouksiin opiskelijoiden näkökulmaa ja siten juuri sitä asiantuntijuutta, jota neuvottelukunnassa ei muuten olisi. Voit hakea opiskelijaedustajaksi vaikka ensimmäisenä vuonna, mutta parhaat eväät tehtävään on, mikäli olet ehtinyt opiskella jo esimerkiksi yhden lukuvuoden. Valmistuneena tehtävässä ei voi toimia, joten etusijalla ovat ne hakijat, jotka voivat toimia tehtävässä koko kauden, eli kalenterivuoden 2026 ajan. Saat myös METKAlta tiiviin mutta kattavan koulutuksen, jonka avulla hommassa pääsee alkuun!
Opiskelijaedustajana sinun ei tarvitse sitoutua muuhun METKAn toimintaan, eikä sinun tarvitse olla METKAn jäsen.
Paljonko se vie aikaa ja mitä siitä saa?
Koska neuvottelukunnat kokoustavat vain 1-4 kertaa vuodessa, sopii tehtävä kiireisemmällekin opiskelijalle. Suurin anti, jota neuvottelukunnassa toimimisesta voi saada, on verkostoituminen työelämän edustajien kanssa. Jokaisessa tutkinnossa tilanne on hieman erilainen, mutta METKAn korviin on kantautunut, että jossain neuvottelukunnassa opiskelijalle on tiedossa takuuvarma työpaikka, kun suhteet on luotu jo opiskeluaikana. Halutessaan opiskelijaedustaja saa toiminnastaan todistuksen sekä opintopisteitä, yleensä 1-2 op toimintaan käytetyn ajan mukaan.
Eli mitäs nyt?
Haku on käynnissä 30.11. saakka. Opiskelijaedustajien nimeäminen on opiskelijakuntien lakisääteinen tehtävä ja siksi hakeminen tapahtuu METKAn kautta. METKAn hallitus tekee hakemusten perusteella päätökset joulukuun ensimmäisessä kokouksessaan. Hakemuksen ei tarvitse olla pitkä, kunhan siitä käy ilmi se, miksi haluaisit opiskelijaedustajaksi ja onko sinulla kenties jotain tehtävässä tukevaa aiempaa kokemusta tai osaamista.
Lue lisää opiskelijaedustajan toimimisesta!
Lue hakukuulutus
Täytä hakulomake tästä!

This post is also available in English.